> O školi  > Povijest
Povijest

Teško je upustiti se u preciznu kronologiju razvoja škole na Brdima i spomenuti svaki detalj u njezinom razvoju, no sasvim je sigurno da bogata aktivnost datira od početka njezinog djelovanja. U povijesnom pregledu rada naše škole dotaknut ćemo se najvažnijih datuma i događaja.

Osnovna škola Brda, na tadašnjem istočnom dijelu splitskoga polja, započela je s radom 2. srpnja 1944. godine, u kući Pave Kovačića, dok je ratni vihor još harao i dok se još vodila borbe oko završetka Drugog svjetskog rata. Ova prva novoosnovana škola u oslobođenom gradu djeluje pod nazivom „Državna mješovita osnovna škola u Kopilici-Kman“. Mješovita se nazivala jer su nastavu zajedno pohađala muška i ženska djeca, dok su do tada kao i u svim osnovnim školama nakon njihovog otvaranja bila strogo odvojena.

Kuća Pave Kovačića

Prva učiteljica u školi bila je Nedjeljka Fistonić.

Nakon formiranja škole na području Manuš-Dobri, ova škola na Brdima, od 27. siječnja 1945. do 31. kolovoza 1950., bila je dodjeljena „Ženskoj osnovnoj školi Manuš-Dobri“ i djelovala je kao njezina područna škola.

Odlukom Ministarstva prosvjete SR Hrvatske, 1. rujna 1950., na području grada Splita otvara se „III. osmogodišnja škola“ – Split pa škola na Brdima, od 1. rujna 1950. do 31. kolovoza 1956.,  postaje „Područna škola III. osmogodišnje škole“ – Split.

Broj učenika se svake godine sve više povećavao i nastava se održavala ujutro i poslijepodne, dakle tijekom cijeloga dana. Porast učenika uvjetovao je da se ova područna škola ponovno pretvori u samostalnu osnovnu školu.

Rješenjem Narodnog odbora općine – Split ova škola od 1. rujna 1956. godine djeluje kao samostalna četverogodišnja škola pod nazivom Narodna škola „Kopilica“ – Split, a za prvog upravitelja bio je imenovan Ante Franković-Perić.

Stalni porast broja učenika i oskudica školskog prostora uvjetovali su izgradnju nove školske zgrade. Dana 6. veljače 1959., nakon zimskih praznika, započela je nastava drugoga polugodišta u novoizgrađenoj školskoj zgradi (današnja Stara škola). Ova školska zgrada imala je tri velike i lijepo opremljene učionice. U početku se nastava održavala samo u jutarnjoj smjeni jer nije bila dovršena trafostanica koja je trebala proizvoditi električnu rasvjetu.

Školu i dalje pohađaju uglavnom učenici iz predjela Koplica i Brda. Izgradnjom ove škole nastalo je rasterećenje u tadašnjoj Petoj (OŠ Bol) i Osmoj (OŠ Manuš) osnovnoj školi u gradu Splitu. Za direktora škole postavljen je Vice Krce.

Izgradnjom nove školske zgrade škola postaje osmogodišnja i dobiva naziv „XII. osnovna škola“.  Dana 3. lipnja 1960. škola je preimenovana u OŠ „Veljko Neškovčin‟ te je zadržala taj naziv sve do 1991. godine.

Naselje na Brdima razvija se iz dana u dan, stoga i broj učenika ubrzano raste. Zbog nedostatka školskog prostora, nastava se odvijala u trima smjenama u školskoj zgradi, u staroj učionici privatne zgrade „Pave Kovačić‟ i u prostorijama SSRN-a Brda (Socijalistički savez radnog naroda Brda).

Dio učenika prevozio se u OŠ „Duško Mrduljaš‟ (današnja OŠ „Meje‟ ).

Dana 26. listopada 1964. svečano je proslavljeno polaganje kamena temeljca za novu školsku zgradu OŠ „Veljko Neškovčin‟.

Škola je izgrađena u rekordnome roku te je nastava u novoj školskoj zgradi započela već 4. listopada 1965. godine. Izvođač radova bila je Tehnogradnja – Split.

Vjekoslav Veža, direktor škole, zahvaljuje svima koji su se zalagali da se škola što prije osposobi za rad.

Radovi na izgradnji druge faze nastavljeni su te je škola dobila i gimnastičku dvoranu. Potpuni završetak radova te službeno i svečano otvorenje nove školske zgrade upriličeno je na Dan škole, 31. svibnja 1966. godine.

Izgradnjom nove školske zgrade i sportskih terena postižu se najveći uspjesi na svim poljima u odgojno-obrazovnom radu. Zahvaljujući sposobnostima i zalaganju direktora Ivana Burazina, škola je bila najopremljenija škola u gradu Splitu. Brojni klubovi, sekcije i skupine postizali su iznimne uspjehe na razini općine, države te na međunarodnim natjecanjima.

Odbojkaški klub Brda je bio u 1. hrvatskoj ligi.

Prvi smo na području grada imali Zavičajni muzej sa zbirkama keramike, numizmatike i glazbenih instrumenata. Čak smo imali i igralište za minigolf.

Broj učenika neprekidno raste. Školska godina 1978. počela je s čak 2130 učenika. Unatoč dvama većim odljevima djece izgradnjom OŠ „Kman‟ (1976., 420 učenika) i OŠ „Ravne njive‟ (1980., 720 učenika), škola 1981. godine broji više od 1400 djece.

Paralelno s brojem djece sređuje se i okoliš škole. Sadnjom stabala, dotadašnji sportsko-rekreacijski centar u okviru kompleksa škole preimenovan je u Spomen-park „Veljko Neškovčin‟.  Na velikom narodnom zboru prisutne je pozdravio direktor Jakov Kuljiš.

Godine 1983. ravnateljem je imenovan Ante Kovačević koji na toj funkciji ostaje sve do 2012. godine.

Dana 5. prosinca 1991. OŠ „Veljko Neškovčin‟ preimenovana je u Osnovna škola „Brda‟.

U poslijeratnim godinama sve dotad postignute uspjehe u odgojno-obrazovnom radu nametnuli smo kao novi imperativ, a susrete prijateljstva nastavili smo s različitim školama, udrugama i centrima.

Školski okoliš i školsku  zgradu dodatno smo oplemenili i posložili prioritete u odgoju i obrazovanju.

Naš školski list „Brđanko“ već godinama sudjeluje na Državnoj smotri „Lidrano“.

Godine 2012. imenovana je prva ravnateljica u povijesti škole, gospođa Katarina Zelić, nova snaga i vjetar u jedra na dobro utabanim odgojno-obrazovnim putevima.

« Travanj 2024 »

Osnovna škola "Brda" Split / Put Brda 2, HR-21000 Split / www.os-brda-st.skole.hr / ured@os-brda-st.skole.hr